Постът е временен отказ от някои храни – месо, млечни продукти, и намаляване на количеството от други – риба, сладко, алкохол.
Някои постят по религиозни причини, други защото мислят, че е здравословно, трети – защото е модерно.
Всеки сам е господар на тялото си. Може да му причинява каквото си иска.
И по наши наблюдения го прави доста успешно.
Има хора, изписали томове за гладуването. Сигурно от това си изкарват прехраната.
Аз не си изкарвам прехраната с писане. Уча хората да се хранят правилно за да бъдат здрави и щастливи. И според резултатите, и собствени и техни, го правя добре. Нямам много време за писане. Това е зле за SEO на сайта ни (т.е. популярността му). Но пък е добре, защото пишещите специалисти в един момент започват да си вярват повече отколкото трябва и започват да живеят в един свой си свят, нямащ много общо с действителността. Стават повече писатели, отколкото професионалисти в областта си. Аз предпочитам да си остана професионалист.
Затова ще споделя само неща, извлечени от практиката и съобразени с елементарна логика. Изводи от нашата история с Галя и от историите на наши колеги и клиенти. Ще се пробвам да го обобщя простичко, да ме разберат всички. Без да използвам „фастинг“ и разни други такива купешки думи.
Въпросът е на дали да постим или не, а ако го правим, то да е правилно.
Като се храним правилно с постоянство и методичност, заболяванията ни изчезват едно по едно. При грешки в храненето става обратното.
Метаболизмът е сложен процес и не е нужно да го познаваме в дълбочина.
Но почти всеки кара кола. Какво би станало, ако сутрин се качи в колата, но не е заредил бензин, няма масло или пък спирачна течност? Няма да тръгне или ако тръгне, скоро ще спре. Или няма да може да спре, когато трябва.
Така е и с организма. Всяка сутрин трябва да му осигуряваме всичките нужни за деня вещества. Без пропуски. Науката и личната ни практика показва, че при преминаване само на растителна храна, се появяват опасни дефицити – на витамин B12, протеини, желязо, калций, различни хормони и др. След третата година със сигурност. Но те нещата се наслагват и без значение кога е моментът, в един момент организмът изкрещява „Не мога повече така!“ и започват заболяванията…
Все пак постенето си е нещо полезно и присъствието му в живота ни не е случайно.
При него се приема значително по-голямо количество растителна храна, съдържаща много въглехидрати и различни витамини и минерали, но в същото време малко протеин, полезни мазнини и изключително важни витамини.
Веднага се сещам за няколко положителни неща и недостатъци.
И повечето са все “на кантар”.
- Калорийният прием може лесно да се намали. Но пък може да се злоупотреби с излишък от въглехидрати за засищане на глада.
- Увеличава се приема на фибри. Но ако се занемари или спре пиенето на вода, например заради по-ниските температури, това може да доведе до запек или други неразположения. Защото всички процеси в човешкото тяло стават във водна среда.
- Стомахът се пречиства и се възстановява микрофлората му. Но ако се запази типичния за съвременния българин режим на едно хранене вечер, може да доведе до язва или други заболявания, свързани с гладуването.
- Ако се разчита на “подръчни материали” (каквото има в хладилника или набързо купим от пазара), храненето може да се окаже крайно непълноценно и пак да предизвика глад, умора, недостиг на какво ли не и други неприятни неща.
Постът може да бъде и опасен. Дори религиите изключват определени групи хора от постенето и имат определени правила, които трябва да се познават. То може да бъде опасно за болни – при анемия, инфекциозни заболявания, храносмилателни проблеми. При проблеми с панкреаса гъбите са опасни. Постенето не се препоръчва и при бременни жени. При постенето се явява недостиг на витамин B12 и други важни микронутриенти.
Направо ще споделя какво според нас е добре да се има предвид, пък всеки решава за себе си какво да прави и какво – не.
- Не се предоверявайте на прочетеното в Интернет. В Интернет всеки може да пише каквото си иска, включително и аз сега. Затова не ми вярвайте какво ви пиша, елате в нашия клуб, ще ви покажем резултати, ще ви запознаем с хората, които са ги постигнали, ще чуете техните истории и ще научите от „първо лице“ как са ги постигнали. Сами ще си вземете решенията – ние само ще ви покажем възможностите.
- Планирайте менюто си. Може би седмица напред е добър срок. Набележете всички продукти, с които трябва да се снабдите. Наблегнете на тези, които съдържат протеини (соя, боб, леща, грах, нахут, спанак, чия, конопено семе, тофу и др.) и полезни мазнини (авокадо, риба, маслини, яйца и др.). Не пропускайте продукти с други важни микроелементи – желязо, калций, магнезий, селен, хром, витамини и др.
- Пийте чиста вода. Повече от обикновеното. Изключете от менюто си всякакви газирани и подсладени напитки, включително газирана вода и бира, намалете кафето. Това са все диуретици, при приема на които определено количество вода минава и заминава през организма, без да се използва.
- Хранете се често. Максимум през 3-4 часа, 5-6 пъти на ден. По приблизително едно и също време. Това допълнително ще подобри метаболизма. Ако огладнявате между храненето въпреки малките интервали, похапвайте малко печена соя или други ядки. По възможност да бъдат ядки без много мазнини.
- Внимателно влизайте и излизайте от постенето. Постарайте се и двата прехода да бъдат плавни.
- Бъдете умерени и с алкохола. Не само заради религиозния канон. Най-добре изобщо го изключете или пийнете чаша бяло вино, не повече. Настроението го създава компанията, не алкохолът. Алкохолът тотално нарушава ритъма на метаболизма. Ако се върнем на примера с автомобила, все едно да го карате автомобил с разбита скоростна кутия и повреден съединител.
Какъв е изводът?
Всички крайности са вредни. Балансът е важен, но къде е границата?
Постът е полезен и допустим, когато се прави правилно. Това означава дори при постенето да приемаме всичките 114 необходими на човешкия организъм вещества. Той е своеобразна детоксикация, каквато правим и в нашия клуб, но при нея всички тези вещества присъстват в менюто.
Без значение от причините, ако не се прави правилно, постенето може да причини повече вреди, отколкото ползи. Ако се прави по религиозни причини, добре е да се спазват точно препоръките от канона, те не са се появили случайно. Ако се прави, защото е модерно, по-добре се откажете от самото начало, иначе ще бъде лицемерие. Ако го правите с цел здравословно хранене или отслабване, свържете се с нас, да ви научим как да го правите правилно, тъй като може да бъде и опасно.
Част от нашите клиенти идват при нас точно след постене. Имали висок холестерол и прочели в Интернет, че с постене ще се намали. И са уплашени, че след постенето нещата са се влошили! До това е довело точно неправилното постене.
И едно от най-важните неща – постарайте за да запазите добрите навици от постенето и не се връщайте към бърза храна – хамбургери, пържени картофи, сладкиши.
Извън постенето според нас 8-15% от храната трябва да е месна, по възможност без или с минимална термична обработка. Не се стряскайте, не става въпрос да дъвчем кърваво месо! Има начини. И нашите прадеди доста успешно са ги използвали. Оставям на вас да помислите и прочетете как. Но избягвайте свободни импровизации – в процеса трябва да е предвидено унищожаването на нежеланите паразити и микроби, които се съдържат естествено в месата. Ако се притеснявайте, по-добре направете компромис с термичната обработка и не си приготвяйте сурови меса сами.
А най-лесно – просто ни се доверете и заповядайте в нашия клуб.
Ще Ви посрещнем с усмивка в приятна атмосфера и ще отговорим на всичките Ви въпроси, ще Ви помогнем да промените начина си на живот към по-здравословен и по-щастлив.